Kanne Fırını

Ekmek ve unlu mamuller için saflık ihtiyacımızı 50 yıl önce geliştirmeye başladık. Bu gereksinimin ardındaki temel fikir basit, ancak o zamanlar, gıda alerjileri, tahrişler, katkı maddeleri ve intoleransları gibi terimler neredeyse bilinmediği için tasarlandığı zaman oldukça ilericiydi. Ekmeği en doğal yiyecekler arasında yer aldığından doğal yolla pişirmeyi en yüksek önceliğimiz haline getirdik.
Bizim için bu ilke belli talepleri belirler:
Pişirme işlemimiz kimyasal emülgatörler ve her çeşit kimyasal un geliştiricileri ile tamamen dağıtılmaktadır. Bunun yerine, sadece doğal hammaddelerle ve geleneksel tariflere göre pişiriyoruz. Lezzetli, doğal ve sağlıklı – kendi doğal ekşi hamurumuzla ve kimyasal katkı olmadan. Bir şirket olarak varlığımız boyunca bu bakış açısına sadık kaldık.Kanne’nin başarı öyküsü, 100 yıldan daha önce ilk Kanne fırın şubesinin kurulmasıyla başladı. Bugün, şirket beşinci aile nesline aittir ve işletilmektedir. Merkezi Lünen’de bulunan Kanne pastanesi, bugün Lünen, Werne, Selm ve Dortmund bölgesinde 30’dan fazla şubeyle faaliyet göstermektedir.
Kanne pastanesi ve doğal pastane ürünleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Tüm unlu mamuller sadece kendi imalatımızdır ve doğal yollardan yapılmıştır. Bu nedenle elbette ekmeğimizin kendi doğal ekşi hamurumuzla pişirilmesi önemlidir. Tam tahıllı ekmeğimiz ve tam tahıllı çörekler için kullandığımız organik tahıl, çoğunlukla bölgemizdeki organik çiftçilerden geliyor. Her gün kendi Tirol taş değirmenimizde taze öğütülmekte ve daha sonra çeşitli lezzetli ürünler için kullanılmaktadır.
Geleneksel unlu mamuller ve hamur işleri ve kekler ayrıca kimyasal un geliştiricileri eklenmeden yapılır. Ürün yelpazemiz, Fransız bagetinden organik Westphalian Pumpernickel’e ve yaklaşık 25 farklı çöreğe kadar 40’tan fazla ekmek çeşidi içermektedir. Kekler ve unlu mamüller, düğün pastaları, kendi badem ezmesi ve çikolata üretimi, ürün seçimimizi tamamlamaktadır. Keklerimizde ne emülsiyonlayıcılar ne de lezzetlendirici maddeler kullanmıyoruz.
Kanne’da şu görüşlere sahibiz: Olağanüstü pişmiş ürünleri, lezzetleri ve hazırlanma şekilleriyle anlatabilirsiniz.
Fırıncılık ve size en yakın şubelerimiz ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi fırınımızın web sitesinde öğrenebilirsiniz.

Ekmek ve unlu mamuller için saflık ihtiyacımızı 50 yıl önce geliştirmeye başladık. Bu gereksinimin ardındaki temel fikir basit, ancak o zamanlar, gıda alerjileri, tahrişler, katkı maddeleri ve intoleransları gibi terimler neredeyse bilinmediği için tasarlandığı zaman oldukça ilericiydi. Ekmeği en doğal yiyecekler arasında yer aldığından doğal yolla pişirmeyi en yüksek önceliğimiz haline getirdik.
Bizim için bu ilke belli talepleri belirler:
Pişirme işlemimiz kimyasal emülgatörler ve her çeşit kimyasal un geliştiricileri ile tamamen dağıtılmaktadır. Bunun yerine, sadece doğal hammaddelerle ve geleneksel tariflere göre pişiriyoruz. Lezzetli, doğal ve sağlıklı – kendi doğal ekşi hamurumuzla ve kimyasal katkı olmadan. Bir şirket olarak varlığımız boyunca bu bakış açısına sadık kaldık.

Bu nedenle, kendi saflık gereksinimimizi geliştirdik ve aşağıdakileri garanti edebiliriz:

Tüm ürünlerimizi kendimiz yapıyoruz ve tüm uzmanlığımızı ve yaratıcı işçiliğimizi bunlara dahil ediyoruz, çünkü müşterilerimize fırınlarımızda alışveriş yaparken sadece en doğal ürünleri almalarını garanti etmenin tek yolu bu.

Tat, zaman ve üstün kalitede malzemeler gerektirir. Hammaddelerimizde doğal olarak bulunan doğal aromaları kullanıyoruz ve hamura ihtiyaç duyduğu kalanı vererek ve geleneksel tarifleri takip ederek – lezzet arttırıcıları olmadan tamamen saf ve sağlıklı bir yaklaşım izleyerek onları lezzetli pişmiş ürünlere dönüştürüyoruz.

Ürünlerimizi tamamen doğal bir şekilde ve mükemmel hammaddelerle yapmak bizim için sadece şu anlama geliyor: unlu mamullerimizi yapay olarak sertleştirilmiş ucuz yağlar yerine tereyağı, konsantre tereyağı veya ayçiçek yağı ile pişiriyoruz. Ürünlerimizde asla bulamayacağınız bir diğer bileşen ise peynir analogu veya jambon analoğudur. Kullandığımız peynir sadece süt ürünlerinden geliyor ve inekler tarafından üretilen sütlerle birlikte kullanılıyor.
Kısacası: Kanne ürünleri hiçbir zaman peynir veya jambon benzeri içermez!

Ekmeklerimizin taze kalmasını sağlamak için kendi doğal ekşi hamurumuzu yapıyoruz ve iyi bir ekmek için gerekli olan doğru miktarda uygun laktobasil içerinceye kadar 50 saatten fazla olgunlaşmasına izin veriyoruz ve herhangi bir kimyasal tazelikten vazgeçmemizi mümkün kılıyoruz artırıcılar.

Her gün yaptığımız hamurlar için kullandığımız suya doğal oksijen ekleriz. Bu katkı hamurumuza olumlu genleşme özelliklerini verir.

Şirketimiz yalnızca doğal tuz kullanmaktadır; bu, tuzumuzun tuzun dökülmesini kolaylaştırma amacına hizmet eden hiçbir kimyasal topaklanma önleyici madde içermediği anlamına gelir.