Dünden bu güne Kanne Brottrunk…

Şirket, aile tarafından işletilen bir Kanne fırını olarak başladı ve 1904’te kuruldu. 1948’de Wilhelm Kanne Sr., babasına ait olan şirkete katıldı ve daha sonra Kanne’nin organik ekmek içimini geliştirmek üzere oldu. Günümüzde şirket, fırın, 30 şube ve Organic Kanne Bread Drink® üreten tesiste 420’den fazla çalışanı (95 çırak dahil) görev yapmaktadır.

… oyun değiştiriciye gir: Kanne Bread Drink®!
Wilhelm Kanne 1980’lerin başında yeni icadı olan Original Kanne Bread Drink®’i tamamladı. Bu lansmandan önce, organik ekmek tanelerinin fermantasyonunu denemek için 20 yıldan fazla bir süre harcadı – çünkü lakto fermente edilmiş ürünlerin önemli sağlık yararları olduğuna tamamen ikna oldu. Önceleri, arkadaşlar ve tanıdıklar Ekmek İçeceği konusundaki deneyimlerini büyük bir coşkuyla bildirdiler. Bu ürünü tasarlayan akıllı zihin hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Ekmek içecek mucidi Wilhelm Kanne’nin eşi Christel Kanne, gelişime en başından beri eşlik etti. Kocasının beyin çocukluğunun nasıl oluştuğuna ve Kanne’nin gelişen bir işe nasıl girdiğine dair her ayrıntıyı hala hatırlıyor. “Birlikte yaptığımız her şeyi” hatırlıyor. “Bu yüzden hala her şeyin nasıl başladığının her yönünü hatırlıyorum.” Anılarının bir kısmı için burayı tıklayın.

Christel Kanne:

“Yaklaşık 60 yıl önce küçük bir fırın olarak başladık ve bu mütevazı kıyafeti bugün olduğu gibi başarılı işlere dönüştürmeyi başardık. Eşim ve ben 1956’da evlendik çünkü kayınpederim kocam onlardan önce karı alması için ısrar etti bir fırın açmasına izin verecek, 1969’da eski üretim tesisimizdeki dikiş yerlerine patlamadan ve Altlünen’e taşınmadan önce bir şube açtık, sonra bir tane daha açtık, orada yeşil bir alana büyük bir fırın yaptık. Ve burası hala fırının bugün kaldığı yer, bugün 30 şubeyle faaliyet gösteriyoruz.

Olduğu gibi girişimci bir adam olmak, bir fırıncılık işletmesi işletmek kocamın isteklerinin sona ermesini sağlamıyordu. Araştırma yapmayı asla bırakmadı. Sürekli olarak yeni fikirlerle dolu ve her zaman yeni bir çığır açmaya fırsat arayan bir insandı. Başlangıçta bira demlemek için girişimde bulunmak istedi. Ancak, yaptığı deneyler ona bira demlemenin onun çay bardağı olmadığını öğretti. Bunun yerine, gerçekten istediği şeyin müşterilerinin sağlığına yararlı bir ürün yapmak olduğunu anlamaya başlamıştı. O sırada, Rusya’daki savaş esir kamplarından dönen askerlerden, fermente edilmiş ekmek, sebze ve diğer malzemelerden elde edilen ve alkol içeren Kwass adlı bir Rus içeceği hakkında bir şeyler duymuştu. İnsanlar daralma hastalıklarını önlemek için içti.

Bu hikaye ilgisini çekti. Wilhelm Kanne deney yapmaya başladı. Hala sahip olduğum unuttığım bir çırpılmış kil çömlek kapmaya başladı. Ekmek ve suyla doldurdu ve karışımın mayalanmasına izin verdi. Karışımın, toprak kap etrafında bir miktar kat, bir çeşit kat oluşturduğunu keşfetti. Eski çömlekçilik tenceresi, içinde tuttuğu demleme yardımı ile kendini temizlemiş gibiydi. Kendisi akademik eğitimden yoksun olsa da, kocam o zamana kadar bilimsel alanda son derece iyi bir bağ kurdu ve arkadaşlarına ve bu çevreden bu şaşırtıcı fenomen hakkında tanıdıklarını sordu. Deneyimli bir fermantasyon biyoloğu, fermantasyon işleminin kabın iç temizliğinden sorumlu olduğunu onaylamıştır. Bir sonraki soru, bu sürecin insan vücuduna benzer şekilde uygulanıp uygulanamayacağıydı? Tamirci kocam çok büyük bir fırsat buldu. Ancak, deneyimlerinin sonucu Wilhelm Kanne’yi pek tatmin etmedi. Bazı fermantasyon süreçleri başarısız oldu ya da kısaca sonuç gösterdi, kısaca: Bir engelle karşılaştı. Neyi yanlış yapıyordu? Bir gün sıradan tahıl yerine organik tahıl kullandı. Ve bakalım, fermantasyon süreçleri başarılı oldu!

Daha sonra daha büyük miktarlarda organik tahıllara ulaşmaya çalıştık. Ne yazık ki, organik tahıl üreticileri o zamanlar çok azdı. Bununla birlikte, zaman içinde Wilhelm Kanne, artan sayıda büyük ölçekli çiftçiyi organik tahılın yararlarına ikna etmeyi başardı. Çiftçileri konvansiyonel üretimlerini organik ürün yetiştiriciliğine dönüştürmeye teşvik ederken, o zamanlar çok kolay olmamakla birlikte, Wilhelm Kanne bu görevi başardı, böylece başlangıçtaki zorluğun üstesinden geldi ve şirketi için güvenilir bir organik tahıl tedarikini sağladı. Bugün bile, tahıllarımızı hala organik çiftçilerden tedarik ediyoruz.

Organic Kanne Bread Drink®’i halka genel olarak satmaya başlamadan önce, arkadaşlarımıza ve tanıdıklarımıza bir tat verdik. Hepsi heyecanlandı ve sırayla kendi arkadaşlarına ve tanıdıklarına söyledi. Kanne tarafından yapılan yeni ekmek içeceği, kentin konuşmasıydı.
Kocamın ilk deneyleri için kullandığı toprak kaplar kısa sürede kapasitelerine ulaştılar ve artık yeni üretim gereksinimlerini karşılayamıyorlardı. Böylece, Lünen’deki eski fırınımıza daha büyük kapasiteli fermantasyon tankları monte ettik. Ekmek içeceği, baştan sona çarpılan bir darbe oldu ve gerçek bir patlama başlattı. Bir süre sonra, üretim kapasitemiz artan talebi karşılayamadı. Başlıca engel, yaygın fermantasyon dönemiydi. Bu sürece birkaç ay ayırma zorunluluğu nedeniyle yavaşladı, üretim hızı şişme talebine ayak uyduramadı. Organik Kanne Bread Drink® ürünümüz için reklam kampanyaları yürütmemize gerek yoktu, çünkü heyecanlı tüketiciler bu sözcüğü hızla yaydı ve bu ürün için vızıltı yaydı. Mülkiyetlerimizin sonunda 1986’da sürekli artan taleple büyüyünce, bugün hala sürdürülebilir ve çevreye uyumlu üretime devam ettiğimiz Selm-Bork’ta yeni bir yere taşındık. ”

Tüm kurumsal kararlarımızda her zaman çevre koruma ve sürdürülebilirliği ön planda tuttuk. Kanne, 1996 yılında, davet edilen (uzman) ziyaretçileri (doktorlar, doğal sağlık uzmanları, veteriner hekimler, veteriner olmayan pratisyenler ve spor kulüpleri dahil) sunmak için tasarlanan Kanne Çevre Akademisi’ni kurdu. kavramı. Kısa bir süre sonra, Kanne, bu arada, daha büyük kapasiteye sahip daha büyük bir modelle değiştirilen şirkete ait ilk rüzgar türbini kurdu – rüzgârın gücünü toplayarak şirketin genel çevre kavramına sorunsuz bir şekilde uyuyordu. uyumlu güç üretimi.
Sürdürülebilirliği geliştirme çabalarının bilincinde olan Kanne, sürdürülebilir işletme yönetimi için çeşitli ödüller ve ödüller kazandı.