Üretim Süreci

Brottrunk®’u nasıl hazırlıyoruz?

Organic Kanne Bread Drink®’in sırrı, onu formüle etmek için kullanılan benzersiz, patentli süreçte yatmaktadır. Usta fırıncı Wilhelm Kanne, 20. yüzyılın 60’lı yılların sonlarında ekmeğin fermantasyonunu denemeye başladı. Bu işlemden kaynaklanan laktik asit bakterileri insan organizması üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir (ve sadece insanların organizması üzerinde değil, aynı zamanda Wilhelm Kanne’nin yıllar boyunca öğrendiği gibi canlı organizma olarak hayvanlar ve çiftlikler üzerinde). Bununla birlikte, işlem de başarısız olabilir, yani ürün “devrilebilir”.
Wilhelm Kanne’ye tekrarlanabilir bir sonuç elde etmek için yıllarca süren yorulmak bilmeyen araştırma ve deneme çalışmaları yapıldı, ancak ilk bulguları umudunu destekledi. Original Organic Kanne Bread Drink® ilk kez 1981 yılında piyasaya sunuldu. Bugün Kanne, şirketin Organic Bread Drink®’in temelini oluşturmak için özel olarak pişmiş organik tam tahıllı bir ekmek kullanıyor. Bu ekmek daha sonra parçalanır ve kendi saf kaynak suyumuzda birkaç ay boyunca fermente edilmesine izin verilir. Organik Kanne Bread Drink®’in üretimi için gerekli olmadıklarından, bu işlem için herhangi bir kimyasal katkı maddesi veya diğer yapay bileşenler kullanmayız. Fermantasyon süresi tamamlandığında, Organik Kanne Bread Drink®® filtre edilir ve şişelere doldurulur.
Kalan süzüntü ayrıca enzimler, fermentler, amino asitler, vitaminler ve laktik asit bakımından da zengindir. Bu amaçla, yavaşça kurutulur ve Kanne Enzim-Fermente Grain® olarak temin edilebilen hafif asitli bir toz haline getirilir. Kanne Enzyme-Fermente Grain®, Orijinal Organik Kanne Bread Drink® ürünümüze benzer özelliklere sahiptir ve örneğin çorba, sos veya kahvaltı gevreğinize eklendiğinde bir gıda arttırıcı olarak mükemmel şekilde uygundur. Christel Kanne ve ekibi tüm üretim sürecinde kaliteye büyük önem veriyor. “Bugün bile, bağımsız bir laboratuar tarafından test ettiğimiz her bir partimiz var. Kanun gereği yapmamıza rağmen, yine de yapıyoruz. Bunun nedeni, müşterilerimizin sadece almasını sağlamak. Kusursuz ve üstün kalitede ürünler. ”

Laktobasillerin yanında, enzimler ve fermentler, Organic Kanne Bread Drink® ve Kanne Enzyme-Fermented Grain®, özel fermantasyon işlemi ile vücut için ideal olarak sağlanan birçok temel esansiyel amino asitin yanı sıra vitamin ve mineralleri içerir. İster ayrı ayrı ister beraber tüketirseniz, Organik Kanne Bread Drink® ve Kanne Enzyme-Fermente Grain® beslenmenizin dengelenmesinde size yardımcı olabilir ve daha fazla enerji, canlılık ve daha fazla keyif almanıza yardımcı olabilir. Bu iki yiyecek, Kanne’nin sizin yararınız için geliştirdiği diğer tüm ürünlerin temelini oluşturur.