“Brottrunk” un karaciğer sağlığına faydaları nelerdir?

Bağırsak mikrobiyota sağlık ve hastalıkta önemli bir rol oynar. Probiyotiklerin faydalı etkisi, sirozda, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında ve alkolik karaciğer hastalığında karaciğer fonksiyonuna da uzanır.

Probiyotikler

Probiyotikler, tüketildikleri taktirde, insana fayda sağlayan mikroorganizmalardır. Dünya genelinde bu mikroorganizmalar içerisinde öne çıkan ve üzerine en çok araştırma yapılan “Lactobacillus”un en önemli bakteri grubu olarak yaygın bir görüş hakimdir. “Lactobacillus” grubuna mensup “Lactobacillus Reuteri” de “Brottrunk” un özünü oluşturur. Bu sayede “Brottrunk” probiyotik özellik gösterir ve sağlığınız için önemlidir.

İnsan vücudunda 100 trilyondan fazla sayıda ve 1800’den fazla türde mikroorganizma yaşamaktadır. Sağlıklı bir insanda bu mikrobiyota, hayatta kalmanız da dâhil olmak üzere birçok farklı görevde size yardımcı olur. Bağırsaklarınızda bu mikrobiyotanın 2/3’si yaşamaktadır. Birbirinden farklı türde iyi ve ya kötü mikroorganizmalar sizin fizyolojik ve mental sağlığınızda önemli rol oynarlar. Probiyotiklerin önemi ise burada ortaya çıkmaktadır. Probiyotik sözcüğü her ne kadar modern hayatla hayatımıza dâhil olmuş gibi gözükse de, tarihi Eski Mısır’a kadar dayanır. Ancak ilk “probiyotik” terimi olarak modern terminoloji ve tanımıyla 1974 yılında Parker tarafından kazandırılmıştır.

Probiyotiklerin bağırsaklarınıza yerleşerek sizlere çok farklı konularda fayda sağladığı istatistiksel olarak kanıtlanmıştır.

Probiyotikler & Karaciğer

Karaciğer ve bağırsak arasında güçlü bir ilişki vardır. Bağırsak kanı portal sisteme verir ve bağırsak kan içeriği karaciğer fonksiyonlarını aktive eder. Diğer taraftan, karaciğer safrayı salgılar ve bağırsak işlevini etkiler. Bu döngüde iki organda sürekli olarak birlikte işlevlerini sürdürürler.
Bağırsak mikrobiyatası karmaşık bir ekolojik sistem oluşturur. 1 kg’dan fazla miktarda mikrop içerir. Bu miktar, insan vücudundaki hücre sayısını 10 katından fazladır. Bağırsak mikrobiyal topluluğunun çoğu, çoğu kültürü yapılmayan 500’den fazla türden oluşur ve bunların çoğu henüz tanımlanmamıştır. Bağırsak mikrobiyatası, bağırsak ve yalnızca bağırsaktan geçen bakterileri içerir. Bağırsaktaki bakterilerin çoğu, polisakkaritleri sindirmeye yardımcı olan ve vitaminler ve kısa zincirli yağ asitleri dahil olmak üzere mikrobesinleri sentezleyen bir anaerobik biyoreaktör oluşturur. Bu bakterilerin çalışması sonucunda oluşturduğu enerji bireyin ihtiyaç duyduğu günlük enerjinin %10’u kadarını sağlayabilir.

Bağırsak mikroflorasının çeşitli önemli fizyolojik fonksiyonları vardır. Vitamin üretir, safra asitlerini bozar, besinleri sindirir ve patojenlere karşı lokal ve genel bağışıklık oluşturarak önemli bir bariyer oluşturur.

Klinik çalışmalar sonucunda, sirozla ilgili olarak meydana çıkan mental sorunların çözümünü yönetmek için bağırsaklardaki mikrobiyatanın iyi yönde düzenlenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Probiyotik kullanımında özellikle Lactobacillus türü bakteriler sayesinde, bağırsak mikrobiyatanız düzenlenir ve halihazırda bağırsaklarınızda bulunan iyi eğilimli mikrobiyata için prebiyotik bir ortam sağlar.

Makaleler