Laktobacilli ile Toprak Kalitesini Arttırmak

Toprak kalitesi için kilit en önemli faktör topraktaki mikroflorasının durumudur. Laktobacilli bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Toprağın verimliliği ve kalitesinde önemli çok önemli bir yere sahiptir.

Doktor, toprak araştırmacısı ve organik biyolojik tarımın kurucu ortağı Dr. Hans Peter Rusch, bu bağlantıları 20. yüzyılın ortalarında keşfetti. Toprakta en fazla laktobasili bulunan bölgelerin de toprak verimliliğinin en yüksek olduğunu fark etti. Toprakta laktobasillerin yaygın olduğu her yerde, toprak sağlıklıdır. Ne kötü koku ne de patojenik mikrop oluşumu yoktur. Laktik asit üretiminden sorumlu olan bu bakteriler aynı zamanda topraktaki besinleri de sentezleyerek bitkiler için uygun hale getirir.

Laktobacilli, bitkinin ince köklerinin etrafındaki alan olan mikoriza için de önemli bir görevi yerine getirir. Mikoriza topraktan bitkiye besin iletimine yardımcı olurlar. Lactobacilli, parçalanmış besinleri buradaki bitkiye aktarır ve zararlı maddeleri aynı anda uzak tutar.

Büyüme ve olgunlaşmadan çürümeye kadar, doğal olarak bitkilerin doğal beslenmesini sağlayan humusun çürümesi ve oluşumu gibi doğal madde döngüsü mikro organizmalar olmadan mümkün olmazdı. Kanne Bio Fermentgetreide® flüssig für Planzen ve Kanne Bio Brottrunk® für Planzen‘deki özel laktik asit bakterileri, üst toprakta sağlam ve etkili bir mikro organizma florası sağlar. Kanne ürünlerimizi çiftliğinizde test etmekle ilgileniyorsanız, bize ulaşın. Size danışmanlık yapmaktan mutluluk duyarız!”